2015. december 22., kedd

Karácsonyi sütik

Az idei sütik receptjeit írom le a posztban, mert ezek beváltak, és jövőre már biztosan nem emlékszem rájuk.

Mézeskalács a Street kitchen-ről. Nem szeretem a mézeskalácsot, de erre én is rájárok. Dobozban tárolom.

Bejgli a Street kitchen-ről. Én négy rudat készítettem az adagból, ahogy a recept írja. (A filmben hármat készítenek.) 2 mákost és 2 almás-gesztenyést. A mákos tölteléket 40 deka mákból készítettem, ez sok lett, kb 2/3-át használtam fel a két rúdba. Nekem jóval több tej kellett, mint amit a recept ír, és tettem még bele rumot, 2 evőkanál baracklekvárt, és egy pici citromlevet. Az almás gesztenyésben 2 x 250 gramm gesztenyemasszához kevertem 2 reszelt, párolt almát, amit 1 ek cukorral pároltam meg. Bejgli rajongó sem vagyok, de ez tényleg puha és omós, és telistele van töltelékkel. Amúgy az enyémek oldalt szétcsattantak, de nem zavaró. Fóliával tekertem be, így tárolom.

Mandulás marcipános korongok. Ennek a felére nem jutott marcipán, így a kis korongokat egymással tapasztottam össze, és az egyiket bevontam csokimázzal, tehát mini islerek készültek belőle. Nagyon puha, finom kis falatkák. Tálcán fóliával letakarva és dobozban tárolom.

Linzer: a femináról, én 20%-al megemeltem az adagot. A tésztát kb 3-5 mm vastagságúra nyújtottam, és 180 fokon (alsó-felső sütés) kb 8-10 percig sütöttem. Sajnos eszméletlenül puha azonnal. Tálcán lefóliázva és dobozban is tároltam, mind puha és omlós a mai napig.

37,5 dkg liszt
1 tk sütőpor
25 dkg Rama margarin
12,5 dkg porcukor
1 tojás sárgája
1 cs vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja



2015. november 10., kedd

Svéd húsgolyó

500 g csirkemell / marha (finomra darált)
1 fej vöröshagyma apróra kockázva
1 ek vaj
1 tojás
1 dl tejszín
60-100 g zsemlemorzsa
2-3 mk só (de inkább ízlés és só fajta szerint)
csipetnyi bors
csipetnyi római kömény

A vajon a hagymát megfuttatjuk. A felvert tojásba keverjük az 1dl tejszínt, és ebben elkeverjük a zsemlemorzsát. A masszát összekeverjük a vajas hagymával és a hússal, fűszerezzük. Diónyi golyókat formázunk és kb 2 ek-nyi vajon folyamatosan forgatva aranybarnára sütjük.

Sült krumplival vagy pürével és zacskós hollandi mártással esszük. Az áfonya szósz is jó lenne hozzá pluszban. A hollandi mártás helyett pedig barna mártás, amit még soha nem készítettem.

2015. november 9., hétfő

Sült kacsacomb párolt káposztákkal és burgonyapürével

A kacsacombokat besóztam, borsoztam, bedörzsöltem őrölt majorannával, kicsit állni hagytam. Egy tepsibe felszeleteltem vastagabb csíkokra 2 vöröshagymát és belevagdostam 2-3 gerezd fokhagymát, és egy narancsot felkarikáztam. Ráhelyeztem a kacsacombokat. Pici olajjal meglocsoltam, pici vizet öntöttem alá, és fólia alatt két órát 150-170 fokon 2-3 órán át sütöttem, közben párszor megforgattam a combokat, majd fólia nélkül, magasabb hőfokon, megpirítottam a bőrét.

Hozzá párolt lila és fehér káposztát is készítettem (a fehéret hasonlóan, mint a lilát, csak almát nem tettem bele), és burgonyapürét.

2015. október 5., hétfő

Farfalle molto bene

A Pizza hut-ban ettem Molto bene Tagliatelle-t nem olyan rég, ezt próbáltam otthon előállítani, épp csak tagliatelle nem volt a spájzben, helyettesítettem mini farfalle tésztával.

El is fogyott azonnal. 40%-60% arányban ettük meg a férjemmel.

175 g farfalle
9 g szőlőmagolaj
35 grammnyi aszalt paradicsom (az olajat lecsöpögtetve, kinyomva)
2 gerezd fokhagyma kipréselve
50 g fekete erdei sonka
5 grammnyi parmezán
egy marék rukkola összetépkedve (nem túl apróra)

Odatettem a vizet a tésztának. Amikor forrt beleöntöttem a tésztát, és kifőztem.
Közben az olajon a felaprított paradicsomot, sonkát és a fokhagymát kicsit megpirítottam. Levettem a tűzről. Beleszórtam a parmezánt, összekevertem. Felöntöttem kb 0.7 dl 20%-os tejszínnel, összefőztem. A végén belekevertem a rukkolát is.
Az épp kifőtt tésztát a szószba forgattam és frissen fogyasztottuk.

Nagy kedvenc lesz! :-)

Az egész 1167 kcal

100 gramm tápértéke:
   kcal: 289.68
   fehérje: 10.74
   szénhidrát: 37.57
   zsír: 11.27



2015. október 3., szombat

Héjában sült burgonya paradicsomos babbal, pirított bacon kockákkal, tejföllel, sajttal

És a címben, le is írtam mindent. :-) Isteni!

Pohárkérm - a legegyszerűebben

250g light túrót összekeverek 250 g natúr krémsajttal (leginkább Philadelphia light, de bármi jó), 1 ek porcukorral, és 2-3 zacskó vaníliás cukorral, meg egy kis reszelt cirtomhéjjal.

Hat kisebb pohárba a következőképppen rétegezem:

- csokis keksz darabkák
- túrókrém
- gyümölcs (banán karikák, alma kockák, őszibarack kockák, mikor mi)
- túrókrém
- díszítés (csokis keksz, gyümölcs)

Spagetti carbonara

Ez az az étel amivel a férjemet az összeköltözésünk utáni első napon vártam haza. Akkoriban nagyon sokszor ettük, majd elfelejtődött, és most, hogy a kislányunk is megszerette, újra egyre gyakrabban kerül az asztalra.

Fél zacskó spagettihez odateszem a vizet, majd, ha forr beleteszem a tésztát és kifőzöm. Leszűröm, és az időközben elkészített carbonara szósszal és reszelt parmezánnal tálalom.

25 dkg bacont apróra kockázva megsütök egy szintén apróra kockázott paprikával. Esetleg hozzáadok még egy kis sonkát is.
Felöntöm 3 dl tejszínnel. Összefőzöm. Parmezánnal, sóval ízesítem.


Kuszkusz saláta

100 gramm kuszkuszt puhára főztem kb 10 perc alatt.
Közben összekevertem az aprított zöldségeket (egy kaliforniai paprika és egy kicsi lila hagyma volt itthon), 10 g balzsamecet krémmel és 6 g szőlőmag olajjal.
Belekevertem a megfőtt, kihűlt kuszkuszt.
Sóztam, borsoztam, összekevertem és egy kis időre hűtőbe tettem.

Krumplileves

Így egyszerűen, krumplileves. Néha csak úgy rám tör valami érzés, és semmi mást nem kívánok csak ezt. Szerencsére pillanatok alatt elkészül, és az alapanyag igénye is igen csekély.

1 kicsi fej vöröshagymát apróra kockázok, pici olajon (kb 6-10 gramm) megfuttatom.
A tűzről lehúzom, kb 6 g lisztet keverek hozzá.
Visszateszem a tűzre, hagyom picit pirulni a lisztet (csak meg ne égjen), ismét lehúzom a tűzről, keverek hozzá 1-2 tk pirospaprikát.

Felöntöm vízzel, és beleteszem a megtisztított, felkockázott krumplit (kb 30 deka).

Sózom, borzozom, 1-2 babérlevelet dobok bele, és jól összefőzöm.

Sárgaborsó és lencse ragu

Az eredeti recept egy indiai recept (spenót lencsével), sok-sok fűszerrel, és hozzávalóval, ami ezekre az ételekre jellemző. Ezekből persze nálam a fele nem volt itthon, amikor hozzáfogtam, de még így is egy nagyon finom étel kerekedett, vagy főtt ki belőle. A férjemnek is ízlett, pedig húst az étel nem látott.

10 dkg sárgaborsót és ugyanennyi lencsét használtam, a sárgaborsót nem ártott volna beáztatni előtte kicsit tovább, mint az a 30 perc. A lencse hamarabb megfőtt, a sárgaborsó elég nehezen.

25 gramm vajon megfuttattam egy közepes fej apróra vágott hagymát.
Hozzáadtam fél tk kurkumát, összekevertem, főztem pár percig.
Hozzáadtam a lencsét és a sárgaborsót, és a fél tk. csili port, sóztam, főztem pár percig.
Hozzáadtam  fél tk. római köményt és két hámozott, aprított paradicsomot mag nélkül, és 2 gerezd fokhagymát aprítva, pár percig főztem.
Hozzáadtam egy kb. 4-5 centis fahéjrudat, 6 dl vizet, és lassú tűzön a sárgaborsó puhulásáig főztem. A fahéj rudat 15-25 perc múlva kivettem, így finoman, kellemesen érezhető volt az íze.

Barna rizzsel tálaltam.



Sült zöldségek bacon-be tekerve

Grill serpenyőben sütök mindenféle felcsíkozott zöldséget (cukkini, sárgarépa, kaliforniai paprika) vegyesen csoportosítva, bacon-be tekerve. Bármilyen friss salátával vagy bulgur salátával tálalom.

Mandulás pisztráng és fokhagymás pisztráng

A pisztrángot fej nélkül veszem, mert nem bírom, ha tálamon bámul rám a szemeivel. Megmosom, megtisztítom a pikkelyektől. Beirdalom. Besózom.


Készítek egy vajas, petrezselymes keveréket, amivel bedörzsölöm a pisztrángot, és az irdalásokba tömködöm. A belsejébe lehet több petrezselymet tenni. Megszórom szeletelt mandulával.

Eddig pici olajon sütöttem, de ki fogom próbálni sütőpapírral 35-40 percig. Kb 15 perc után megfordítom, hagyom még öt percig sülni, rászórom a szeletelt mandulát és még kb15 percig sütöm grill fokozaton.

Petrezselymes burgonyával, salátával tálalom. Citromlével locsoljuk.

A fokhagymás pisztráng ugyanígy készül, csak a vajas petrezselyembe keverek még fokhagymát, és nem teszek rá mandulát.

Sztroganoff pulykamell vagy sertésszűz (gomba nélkül)

90 deka pulykamellet (vagy sertésszüzet) csíkokra vágok.

1 fej vöröshagymát felkockázok, pici olajon megpirítom, rádobom a pulykamell csíkokat, megpirítom, majd lassú tűzön fedő alatt főzöm tovább. Sózom, borsozom ízlés szerint, 1-2 babérlevelet is adok hozzá vagy egy kicsi őrölt babért. Ha kell, folyamatosan öntök alá vizet. Amikor a hús már puha, hozzáadok 3-4-5 felcsíkozott csemegeuborkát, 5-10 perc múlva leveszem a tűzről, egy lapos evőkanál liszttel megszóróm, elkeverem, felöntöm 2 dl tejszínnel/ 5 ek tejföllel (vagy a kettő keverékével) és keverek hozzá egy pici mustárt ízlés szerint. Az egészet összefőzöm.

Rizzsel, tésztával vagy tarhonyával tálalom.

Tonhalas babsaláta pirítóssal, szendvicsbe vagy magában

1 tonhal konzervet (olajat leöntve) összekeverek 2/3 fehér bab konzervvel.

Pici szőlőmag olajon (1-2 ek., kb 9 gramm) megpirítok 3-4 apróra szeletelt aszalt paradicsomot, 2-3 gerezd apróra vagdosott fokhagymát, fél fej nagyon apróra kockázott lila hagymát. Pár perc elteltével 90 gramm fagyasztott spenótot adok hozzá. Összeforralom pár perc alatt, majd leveszem a tűzről. Megvárom, míg kihűl és összekeverem a tonhalas babbal.

Zöld salátákkal keverve, pirítóssal vagy szendvicsben fogyasztom.


Tonhalas babsaláta


1-2 marék saláta keverék
bab konzerv harmada (fehér babot használtam)
1 főtt tojás apróra darabolva
egy kicsi tonhal konzerv az olajat leöntve róla

egy kupaknyi citromlé
egy loccsintás tökmagolaj

pirítós

Paradicsomos zöldségleves bulgurral

1 fej vöröshagymár, 1 kicsi fej lilahagymát, és 2 gerezd fokhagymát felapríotok.
2 ek olajon megpirítom, ha kevésnek tűnne az olaj, pici vizet öntök rá.
3 szál sárgarépát, 2 szál fehérrépát és négy darab krumplit megpucolok és apró kockákra vágom, az üvegesre pirított hagymára dobom, pici vizet öntök alá.
Sózom, egy fél marék bazsalikomot, és egy fél marék petrezselymet aprítok rá. Babérlevéllel (őrölt babérlevéllel is ízesítem).
Felöntöm 5 dl paradicsomlével (legközelebb ebből kevesebbet használok, hogy ne a paradicsom íze domináljon markánsan.)
Miután kicsit összefőtt az egész öntök rá kb 7 dl vizet, és fedő alatt hagyom lassan főlni.

Közben ízesítem még, ha szükséges.

Apró kockákra vagdosok 1 közepes méretű, megtisztított, kimagozott cukkinit.

Amikor már az ízek jól összefőttek, a zöldségek egy részét (kb harmadát) és valamennyi levet kiszedek, és összeturmixolom, majd visszaöntöm a levesbe.

Hozzáadom az apróra kockázott cukkinit és 50 g megmosott bulgurt. Még 15 percig lassú tűzön főzöm, ezután még 20-30 percig hagyom a bulgurt megpuhulni a fedő alatt.

2015. október 1., csütörtök

Tökmagolajos babsaláta

A konzerv babot lecsöpögtettem, vékonyra szeletelt lilahagymával összekevertem. Sóval, pici cukorral, citromlével ízesítettem és meglocsoltam tökmagolajjal. Legközelebb főtt burgonyakarikákat is adok hozzá.

2015. május 4., hétfő

Pizza

A tésztához ezt a receptet használtam:



50 dkg finomliszt – (Nagyi titkával próbáltam, azzal jó volt)
2,5 dkg friss élesztő
300 ml langyos víz
3 kanálnyi olívaolaj
1 kiskanálnyi cukor
1 kanál só

Élesztőt a vízzel és cukorral 10p alatt felfuttatod, közben a lisztet és sót keverőtálba méred. Liszt közepébe villával mélyedést csinálsz, és mehet bele egyszerre az élesztős víz. Még mielőtt elkezded összekeverni, 3 evőkanál olívaolaj mehet csak úgy az élesztős vízbe. Villával elkezded lassan összekevergetni, az edény széléről húzva be a lisztet. Persze egy idő után villával már reménytelen lesz keverni, mehet az asztalra (ha lehet rajta gyúrni J ). Ott a maradék lisztet is beledolgozod a tésztába. Kb 10p alatt fényes, homogén tésztát kapsz, ami nem ragad, ha hozzáérsz az ujjaddal. Ha jó az állag, kis olívaolajjal kikent kelesztőtálba megy a tészta 1-1.5 órára.

Ha megkelt, éppen csak mozgasd át a kezeddel, hogy kezelhető állagú legyen. Nem kell gyúrni! Maradjon benne levegő, mert úgy lesz szép hólyagos a tészta. 

5 nagyobb méretű pizza készült belőle, papírvékony tésztával, jól átsütve. Sztem, ilyen az igazi pizza. :-)

A paradicsompürét pici szőlőmagolajon megrottyantottam, nyomtam bele fokhagymát, sóztam, borsoztam, és egy pici vizet is tettem hozzá. 

A tejfölös alaphoz a tejfölbe nyomtam fokhagymát és sóztam.

Nekem a paprikás szalámis ízlett a legjobban: paradicsomos alap, szalámi, sajt.

2015. április 8., szerda

Kolbásszal felszúrt karaj

Idén igazán finom omlóra sikerült, ugyanis nem szárítottam ki.

Kb. 1 kiló karajt hegyes, vékony pengéjű (filéző) késsel hosszában átszúrtam, és lyukat tágítottam. Azt hiszem, ezt a hentes is megteszi. A kolbászt (puha bakonyi parasztkolbász volt a Penny-ből) kicsit beolajoztam és betoltam a karajba.

A húst körbe besóztam, és bekentem a következő fűszerkeverékkel: 1 kicsi ek. őrölt majoranna, 1 lapos tk őrölt bors, 1 tk őrölt kömény. A bedörzsölt, felszúrt húst egy jénaiba tettem, öntöttem alá egy pici vizet (1 dl), dobtam rá 2 fej cikkekre vágott hagymát és vagy 6 gerezd fokhagymát.

Légkeverésen kb 160-170 fokon nem egész másfél órát sütöttem. Közben kétszer megfordítottam, és sokszor locsolgattam a saját levével. A végén még fedő nélkül 5 percig sütöttem alsó-felső sütéssel, de szerintem ez elhagyható. Hidegen szeleteltem vékony szeletekre.

Sonkatekercs

4-5 főtt tojás kis fokú reszelőn lereszelve
kb fele annyi reszelt trappista
1 tk vaj
1 tk mustár (fokozatosan adagolni, ízlés szerint lehet tenni)
2 lapos tk torma (fokozatosan adagolni, ízlés szerint lehet tenni)
só, bors ízlés szerint

kb 10-15 nagyobb szelet sonka

Az összetevőket összekeverem, megkenem a sonka szeleteket, és feltekerem.

Húsvéti mindent bele saláta

Húsvét hétfőn este már nagyon kívántam a zöldet saláta formájában. Felcsíkoztam egy negyed jégsalátát, volt még itthon egy marék madársaláta. Megmostam, salátástálba öntöttem, felaprítottam és hozzáadtam mindent, ami a húsvéti kínálótálon maradt: 3 tormás tojáskrémmel töltött sonkatekercs, 2 szelet főtt frikandó sonka, 4 retekrózsa (2 retek), 2 paradicsomrózsa (1 paradicsom), 9-12 karika tirkolor kaliforniai paprika. Készítettem hozzá egy öntetet: 1 kis ek szőlőmagolaj, egy tk majonéz light, 1 tk worchester szósz, pici pötty mustár, pici pötty torma, só, bors ízlés szerint.

Sonkatekercs:


4-5 főtt tojás kis fokú reszelőn lereszelve
kb fele annyi reszelt trappista
1 tk vaj
1 tk mustár (fokozatosan adagolni, ízlés szerint lehet tenni)
2 lapos tk torma (fokozatosan adagolni, ízlés szerint lehet tenni)
só, bors ízlés szerint

kb 10-15 nagyobb szelet sonka

Az összetevőket összekeverem, megkenem a sonka szeleteket, és feltekerem.

Gödöllői töltött csirkecomb és mell baconbe tekerve petrezselymes burgonyával

5 egész csirkecomb
1-2 csirkemell

A combokat alaposan megmostam, besóztam. A mellett úgy vágtam be, hogy egészben ki tudjam klopfolni. Kicsit jobban kellett volna vigyáznom, mert itt-ott átlyukadt, és így nehezebb volt megtölteni.

A töltelék:

1 fej hagyma
30 g erdélyi szalonna
250 g gomba - a tönkjét nem használom (a csirkemell töltelékéből ezt kihagytam, mert a férjem nem szereti)
250 g máj
100 g fagyasztott borsó
3 szikkadt zsemle tejbe áztatva
2-3 tojás
majoranna
petrezselyem
só, bors
250 g bacon

A hagymát a szalonnával üvegesre pirítottam, rádobtam a borsót, a gombát és a májat, megszórom majorannával és borssal. Amikor kifehéredett még fedő alatt, lassú tűzön 5 percig sütöttem. Ezután sóztam, és belekevertem a kinyomkodott zsemléket és a felvert tojásokat benne az aprított petrezselyemmel.

A tölteléket a csirkecombok bőre alá illetve a félbe hajtott csirkemell szeletekbe töltöttem. Fogpiszkálóval összefogtam mind a combokat, mind a melleket. A melleket még bacon-be tekertem, hogy ne száradjanak ki a sütés közben.

Egy tepsibe rendeztem, pici vizet öntöttem alá és kb 1,5 órán keresztül sütöttem fedő alatt légkeverésen kb 170 fokon. Közben négyszer, ötször locsolgattam a levével. Mi úgy szeretjük, ha a hús leomlik a csontról. Ezután fedő nélkül még alsó-felső sütésen, 180 fokon  pirítottam főként a combokon a bőrt 5 - 10  percig.

A petrezselymes burgonyához 2 kiló parázsburgonyát megpucoltam, sós vízben puhára főztem. Egy nagy csokor petrezselymet felaprítottam. A krumpliról leöntöttem a vizet, pici olajat öntöttem alá, rászórtam a petrezselymet, és 1-2 percig pirítva összeforgattam.

Sertésszűz vadasan krokett helyett tésztával

1 kg sertésszűz darabot felszeleteltem és kiklopfoltam kicsit.

2-3 fej hagymát megpucoltam és felkockáztam.
40-50 dkg sárgarépát, 10-20 dkg fehérrépát és egy pici darab zellert megpucoltam és felszeleteltem.

Egy nagy lábasban olajon megpirítottam a hagymát rátettem a hús szeleteket és fehéredésig sütöttem. Ekkor már jócskán eresztett levet a hús. Ezután rádobtam a zöldségeket, 3-4 babérlevelet, 3 gerezd fokhagymát, sóztam borsoztam ízlés szerint. Annyi vizet öntöttem hozzá, hogy épp ellepje. Fedő alatt lassú tűzön főztem kb 1 órán keresztül.

A hússzeleteket - amikor már szinte szétomlottak - kiszedtem. Sok lett a lé, így abból is rámertem a húsra 2-3 szedőkanállal, azért maradjon a zöldségek alatt is lé, mert úgy lesz finom. Kiszedtem a fehér répa nagy részét (csak pár karikát hagytam benne), a zellert is, és botmixerrel pürésítettem a lábasban maradt zöldségeket. Egy kispohár tejföllel, 2 ek mustárral, és 1 lapos ek barnacukorral ízesítettem. Ilyenkor persze még ízlés szerint lehet hozzá tenni sót, borsot, tejfölt, mustárt, cukrot. A kész mártást a húsra öntöttem.

Eredetileg krokettel terveztem tálalni, de a krokett tésztáját előző nap előkészítettem, hogy aznap csak sütni kelljen, és úgy tűnik, a krokett tésztája nem szeret állni. Egy használhatatlan ragacsos massza lett belőle. Mivel negyed óra múlva érkeztek a vendégek, gyorsan kellett valamit kitalálni, végül spagettivel ettük.

Krokett:
  • 1 kg krumpli (a 65 dkg helyett 1 kilót használtam)
  • 25 dkg liszt
  • 15 dkg zsemlemorzsa
  • 2 tojás
  • 1 dl tej
  • só, bors
  • olaj
Nem nagyon lesz bonyolult feladatod, ha van egy krumplihámozód, már nyert ügyed van. Pucold meg a krumplikat, vágd egységes méretű kockákra, majd enyhén sós vízben főzd őket puhára. Ha ezzel megvagy, egy krumplinyomóval vagy akár botmixerrel pürésítsd őket. Várd meg, amíg egy kicsit kihűlnek, majd verd fel a tojásokat, és add a krumplihoz a liszt, a tej, valamint némi só és bors társaságában. Keverd homogén masszává az egészet, formálj belőle - ha túl lágynak érzed, egy kis liszttel még sűrítsd - kis krokett formájú darabokat, majd forgasd meg a zsemlemorzsában, és forró olajban süsd őket készre.


Készítettem már zsemlegombóccal is, az is jól sikerült.

Zsemlegombóc:
  • 25 dkg liszt
  • 2 zsemle vagy 2 szelet kenyér
  • 1 tojás
  • víz
A zsemlét kis kockákra vágd fel. Pirítsd meg, de figyelj rá, nehogy megégjen. A lisztet a tojással keverd össze, és annyi vízzel dolgozd össze, hogy galuskaszerű tésztát kapj.
Keverd bele a zsemlekockákat, majd formázz kis golyókat, és forró, sós vízben főzd ki.

2015. április 7., kedd

Lencseleves kolbásszal

Lillus úgy jött haza egyik nap az oviból, hogy lencselevest ettek, és nagyon ízlett neki. Kérdeztem, hogy krémleves volt-e, de minden bizonnyal nem, mert mesélte, hogy volt benne lencse és répa. Ezen felbuzdulva, kibővítettem a család által fogyasztott levesek körét, és a következőképpen készítettem el a mi lencselevesünket.

200 g lencsét beáztattam 1-2 órára. A húsvéti sonka főzőlevében (de lehet sima vízben is) feltettem főni 2 szál felkarikázott sárgarépával. A lébe dobtam 1 fej hagymát, egész borsot teatojásban, 2-3 fokhagyma gerezdet, 4 babérlevelet. Amikor felforrt, lassú tűzön folytattam, fedő alatt. Sózni kell, ha a lé nem elég sós.

Amikor megfőtt a lencse is, a répa is (kb 40 perc), kivettem egy adagot, pürésítettem, és ezzel sűrítettem a levest rántás helyett. Nekem és Lillának itt már kész is lett volna. Kenyérrel, tejföllel. Attinak még főztem bele egy kis darabka felkarikázott puha (Pennyben kapható Bakonyi parasztkolbászt). Lassú tűzön kb. 5 percig.

A végén még ízlés szerint lehet ecettel savanyítani, esetleg sózni. Tejföllel tálaltam.

Tipp: ha füstölt húst főzök és a levét nem használom el, le szoktam fagyasztani befőttes üvegben, és ilyenkor csak előkapom

Tipp 2.: a lencsefőzelékbe citromkarikát is szoktam főzni, esetleg a levesbe is dobhatunk egyet, maikor fől.

2015. március 4., szerda

Tejszínes rikottás gombaszósz

Volt itthon 250 gramm gomba. A család nem rajong érte de én szeretem. Megpucoltam, maradt 130 gramm (a tönkjét nem használom). 30 g hagymát felaprítottam, apróra kockáztam, pici olajon megdinszteltem, majd hozzáadtam a gombát. Sóztam, borsoztam. 10 percig pároltam lassú tűzön. Adtam hozzá egy fél ek. lisztet, elkeveretem. Hozzáöntöttem 2 dl tejszínt és akkor jött az ötlet, beleteszem a maradék ricottát is. Már 3 napja felbontottuk, és nem szeret sokáig állni, viszont nem fogyott még el. Az egészet összeforraltam 2 perc alatt. Közben még ízesítettem. Mehet majd a spagettire délben. Ami meg megmarad, a fagyasztóba olyan időkre, amikor nem lesz időm főzni, és rendelni is elfelejtek.

Az egész kalóriatartalma 880. Sztem, 6-8 adag lehet, tehát 110-146 kcal. Plusz a spagetti. Ha 60 gramm száraztésztával számolok egy adagot, akkor 226 kcal.

2015. március 1., vasárnap

Eszterházy pulykatokány (frissítve)

Nem olyan sok recept kering a neten eszterházy pulykatokányról, egy párat elolvasva, egyszer már elkészítve, a tanulságokat levonva végül maradt ez az alap, de azért jól átvariáltam.

50-70 dkg pulykamell felcsíkozva
mustár, babérlevél, őrölt bors, őrölt babér


12 g (1 lapos ek) barna cukor
300 g (3-4 szál közepes méretű) sárgarépa lereszelve (én a kis fokú reszelőt használtam, annyira szétmállott a végére, hogy a 3 éves lányom is jóízűen ette, mert nem látta benne a sárgarépa szálakat)
60-100 g (2 közepes méretű) fehérrépa
120 g (1 közepes méretű) hagyma
150-200 g (3-4 nagy ek) tejföl vagy tejszín
7 g (1 lapos ek) liszt

A felcsíkozott pulykamellet bekenem mustárral, egy tálba teszem, öntök hozzá pici olajat, megszórom borssal, teszek hozzá 3-4 babérlevelet és vagy őrölt babért. Hagyom 1-2 órát állni.

A gyors változatban pici olajon megpirítom a barna cukrot és hozzáadom a hagymát, majd a reszelt répákat. Kis idő múlva belekeverem a húst is. Magas hőfokon fehéredésig sütöm, majd sózom, borsozom, esetleg adok még hozzá őrült babért ízlés szerint. Ezután fedő alatt puhítom. Ha fogy a víz alóla, pótolom. Amikor már elég puha, leveszem a tűzről, megszórom a liszttel, jól elkeverem, és hozzáadom a tejfölt vagy tejszínt is. Ezekkel még összeforralom kb 5 percig.

A lassú változatban, először a húst pirítom forró serpenyőben. Majd kiveszem, következik a cukor, hagyma, répák, és kis idő múlva, vissza a hús takarékon.

Rizzsel tálalom.

Kalória: kb 6 adag. Rizs nélkül az egész 2066 kcal. Egy adag 344 kcal.
Rizs 250 g 878 kcal. Egy adag kb: 246 kcal




Lencsesaláta

300 g lencse
babérlevél

szemes bors
3-4 gerezd fokhagyma
1 fej hagyma
1 citromkarika
1-2 l füstölt hús lé (amikor füstölt húst főzök, és marad lé, lefagyasztom) vagy víz (esetleg füstölt ízű leveskockával, ha létezik ilyen, nem tudom, én sima vízzel készíteném, ha nem lenne fagyasztott lé itthon)

A lencsét 1-2 órára beáztattam, majd a felsorolt ízesítőkkel feltettem főni. A borsot és a fokhagymát egy teatojásban, a hagymát egészben tettem a vízbe. 30-40 perc alatt megfőtt annyira, hogy nem volt mállott szét, de még egy icipicit roppant is a lencse a fogunk alatt. Ez ízlés kérdése, ki, hogyan szereti.

Egy klasszikus - a francia salátához is használt - öntetet készítettem hozzá.

1 nagy doboz tejföl vagy kicsit kevesebb (fele vagy 3/4-e)
100 g majonéz
pici cukor (kb egy lapos teáskanálnyi, én barnacukrot használok)
só, bors ízlés szerint (adagonként teszem hozzá kóstolgatom)

Ezeket jól összekeverem, belekeverem a kihűlt lencsét és még egy kis fej vékony csíkokra vágott lilahagymát is. Igazán másnapra érik össze, de minél többet áll, annál finomabb.

Kalória: kb. 10 adag. Majonézzel 2503 kcal az egész, light majonézzel 2315 kcal.

Mustáros, sült tarjához kínáltam ebédre, és pirítóssal ettem reggelire/vacsorára.

2015. január 12., hétfő

Avokádós tészta

Odatettem fél zacskó spagetti tésztát főni.

Megpucoltam egy puha avokádót, felvagdsotam (szétomlott), citromlével meglocsoltam, hogy ne barnuljon be, összekavartam, hogy mindenhol érje citromlé. Összekevertem 1-2 ek szőlőmagolajjal, egy fél gerezd kinyomott fokhagymával, sóval, borssal. Lehet villával, de mini turmixgépben is. Az enyém kicsit darabos maradt, nem teljesen krémszerű lett. A végén még hozzákevertem 2 ek ricottát.

Amikor kifőtt a tészta, tányérra szedtem, rámertem az avokádós szószból 3-4 evőkanálnyit, összekevertem, parmezánnal szórta, és fogyasztottam.

A tészta nekem 2 adagnyit tett ki, az avokádókrém 3-at.